Wziernik ginekologiczny – czym jest i jakie jest jego zastosowanie

Wziernik ginekologiczny – czym jest i jakie jest jego zastosowanie?

Czym jest wziernik ginekologiczny? W jakich zadaniach się sprawdza? Jakie jest zastosowanie wziernika ginekologicznego? Nasz tekst dostarczy Ci odpowiedzi na te pytania, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Wziernik ginekologiczny – co to takiego? 

Choć wzierniki ginekologiczne mają bogatą historię, a ich korzenie sięgają nawet czasów starożytnych, to widać, że wciąż zbudzają sporo pytań wśród kobiet. Z czym zatem mamy do czynienia? Czym jest wziernik ginekologiczny? To nic innego jak przyrząd medyczny, który stosowany jest w badaniach ginekologicznych. Wziernik ginekologiczny składa się z dwóch ramion połączonych zawleczką. 

Po wprowadzeniu do pochwy pacjentki rozchyla jej przednią i tylną ścianę, co umożliwia specjaliście dokładne obejrzenie stanu narządu rodnego. Wzierniki ginekologiczne dzieli się na produkty wielorazowe i jednorazowe. Wzierniki wielorazowe najczęściej produkowane są ze stali chirurgicznej i można stosować je wiele razy po wcześniej sterylizacji. 

Wzierniki jednorazowe produkowane są z tworzyw sztucznych i po ich użyciu są wyrzucane do kosza na odpady medyczne. Dodatkowo wzierniki ginekologiczne dzieli się ze względu na rozmiar. Tutaj wyróżnia się wzierniki od rozmiaru XXS do L, ale w sprzedaży pojawia się również wziernik Z, który umożliwia badanie pacjentek mających hymen, a więc tzw. błonę dziewiczą.

Wziernik ginekologiczny – zastosowanie 

Wziernik ginekologiczny to jeden z ważniejszych przyrządów medycznych stosowanych w profilaktyce wielu różnych schorzeń. Ginekolog za jego pomocą może sprawdzić, czy u pacjentki nie występują nadżerki, torbiele, czy nawet guzki. Co więcej, lekarz ma też szansę ocenić wygląd błon śluzowych, wydzieliny, a także wszelkich zmian w pochwie.

Jakby tego było mało, to wziernik ginekologiczny ułatwia też pobranie materiału do cytologii i wykrycie groźnych zmian w obrębie szyjki macicy, w tym na przykład raka, który zdiagnozowany za późno prowadzi do zgonu kobiet.